مقایسه ورق های ام دی اف خارجی

با توجه به اینکه ورق های وارداتی به ایران از لحاظ نوع و مدل بسیار زیاد هستند در این جدول سعی کردیم تعدادی از ورق هایی را که فروش بالاتری دارند و به اصطلاح “عرف بازار” هستند را از لحاظ خصوصیت با یکدیگر مقایسه کنیم.

جدول مقایسه ورق های ام دی اف خارجی متعارف در بازار ایران

نام برند کشور سازنده ضخامت میلیمتر سایز ورق فن آوری 2021 پلی گلاس های گلاس ضدخط و خش مقاومت در برابر اسیدهای آشپزخانه آنتی باکتریال نوار PVC اورجینال UV مقاومت در برابر حرارت ضد آب طرح برجسته طرح برفی
نیمن آلمان 19 122×280 103×280                        
رها آلمان 19 130×280                        
آلویک اسپانیا 18 122×280                        
کاون تایوان 18 122×244                        
کلیاف ایتالیا 18 207×280                        
اسکین ایتالیا 18 207×280                        
زیگما تایوان 18 122×240 122×280                        
AGT ترکیه 16 122×280                        
ای شیک ترکیه 16 122×280                        
گزیر ترکیه 16 122×280                        
یلدیز اینتگر ترکیه 16 183×366                        
یلدیز سه ستاره ترکیه 16 183×366                        
تورپان ترکیه 16 183×366                        
ایگر مات اتریش 16 207×280                      
ایگر براق اتریش 16 207×280                        
فینسا اسپانیا 16 207×280                        
کاستامانو ترکیه 16 183×366                        
کایندل اتریش 16 207×280                        
لاتو ایتالیا 16 122×244                        

هایگلاس

نوعی ام دی اف با روکش نوعی پلاستیک به نام پلکسی گلاس است که مانند شیشه شفاف عمل می کند با این تفاوت که از شیشه سبک تر و محکم تر است.

اکثر ورق های هایگلاس یک رو بوده که روی ورق با سلفون پوشانده شده و پشت ورق ظاهری سفید و از جنس ملامین و کاغذ است. نوع با کیفیت آن خوب و نوع بی کیفیت آن هنگام برش دچار لب پریدگی می شود.

هر چه جنس هایگلاس بهتر باشد ماندگاری کابینت ها بیشتر خواهد بود. ام دی اف های ساخت ترکیه و مالزی و همچنین ام دی اف پویا ساخت ایران از کیفیت بهتری نسبت به برند های دیگر برخوردار هستند.

کیفیت مغز ام دی اف، جنس روکش هایگلاس ،دستگاه پرس، و نوع چسب مصرف شده به طور مستقیم بر کیفیت هایگلاس اثر دارند.

پلی گلاس

در ام دی اف های پلی گلاس، یک لایه شفاف 75 میکرونی از پلی استر بر روی سطح یک طرف ورق ام دی اف دو رو ملامین پرس شده است و رنگ نهایی صفحه توسط رنگ لایه ملامین که روکشی ازپلی استر دارد تعیین می شود و به مرور زمان نیز هیچ تغییر رنگی در ورق های ملامین و پلی گلاس ایجاد نمی شود.

مقاومت سطح این ورق ها در برابر خراش به اندازه ای بالاست که به شما اجازه می دهد با یک اسفنج سطوح را بدون ایجاد خراش تمیز کنید.

 

تفاوت پلی گلاس و هایگلاس

براقیت: در حالت کلی پلی گلاس نسبت به هایگلاس در میزان براقی، و شفافیت، سطح بسیار صیقلی، برتری دارد.

خط و خش: ام دی اف های هایگلاس احتیاج به مراقبت دارند، حتما باید با دستمال های نرم و نخی و با شوینده های ملایم سطوح هایگلاس را تمیز کرد و اسیدهای آشپزخانه و موادی نظیر سرکه یا الکل مخصوصاً اگر بطور مستقیم بر سطح کار ریخته شوند آسیب محسوسی به سطح کار وارد می کنند، از جمله تغییر رنگ و خط و خش زیاد. که در این صورت هایگلاس پس از مدت کوتاهی جذابیت خود را از دست می دهد. اما پلی گلاس نسبت به هایگلاس مقاومت بیشتری در مقابل خط و خش داشته و زمان طولانی تری کیفیت و جذابیت خود را حفظ میکند.

دوآبجکت مات و براق: در ورق های پلی گلاس (مانند نیمن آلمان طرح فلش) ما روی یک ورق به طور همزمان حالت مات و براق را در کنار هم داریم اما در ورق های هایگلاس چنین زیبایی وجود ندارد.

 

ضد خط و خش

وقتی می گوییم ام دی افی ضد خط و خش است یعنی اگر آن را با اسکاچ (نه سیم) تمیز کنیم آسیب نمی بیند.(به غیر از ورق های های گلاس، سایر ورق ها ضد خط و خش هستند)

 

مقاومت در برابر اسید های آشپزخانه

بعضی از ام دی اف ها، به غیر از های گلاس، در مقابل اسیدهای آشپزخانه (مثل وایتکس و اسپری های تمیز کننده همه کاره…) مقاومت قابل قبولی دارند .

 

UV

رنگ نهایی براق کننده ورق ام دی اف(به اندازه ی دو میکرون) است بعضی ورق های ام دی اف با رنگ خاص پوشش داده می شود که قابلیت براق کنندگی دارد و انجام این کاربه شرایط خاص نیاز دارد. UV، ام دی اف را مقاوم تر می کند و مقاومت آن از روکش های هایگلاس بیشتر و از روکش های پلی گلاس بیشتر است.

 

نوار پی وی سی

نوار پی وی سی محصولی است که برای پوشاندن لبه های بریده شده و بدون روکش ام دی اف ، استفاده می شود. نوار پی وی سی در رنگ ها و ضخامت های مختلف در بازار موجود است.

نوار پی وی سی اورجینال: کارخانه های سازنده ورق های ام دی اف، با تولید روکش های ام دی اف جدید، از همان رنگ و طرح نوار پی وی سی تولید می کنند تا علاوه بر زیبایی با کار ست شود. اما بعضی از کارخانه ها در تولید پی وی سی مخصوص طرح خود کوتاهی می کنند که همین مساله باعث شده که دکورسازان از نوار پی وی سی های متفرقه همرنگ برای لبه های ام دی اف استفاده کنند.

 

آنتی باکتریال

ورق های ام دی اف آنتی باکتریال ورق هایی هستند که سطح آلودگی در آن ها در دراز مدت پایین تر از سایر ورق ها است.

 

مقاومت در برابر آب

در حقیقت هیچ ورق ام دی افی وجود ندارد که در مقابل آب مقاوم باشد، وقتی می گوییم که ورق ام دی اف در مقابل آب مقاوم است در واقع منظورمان در مقابل دستمال خیس و مرطوب است نه اینکه ورق ام دی اف را با شلنگ آب بشوریم.

نکته مهم: پی وی سی مناسب و اجرای دقیق آن روی ام دی اف، مقاومت آن را در برابر رطوبت بالا می برد.

 

طرح برجسته

بعضی ورق های ام دی اف دارای طرح های برجسته هستند که با لمس به راحتی احساس می شوند. برجستگی دامنه ی بزرگی را از طرح و گره های خود چوب تا برجستگی های طرح های مدرن، شامل می شود.

 

طرح برفی

ام دی اف های روکش شده ای هستند که با لمس آن زیر پوست خود، برجستگی های دانه دانه ای را احساس می کنیم .این گونه ورق ها نسبت به سایر ورق های هم تراز خود قیمت بالایی دارند و در بازار ایران مورد استقبال قرار نگرفته اند.

 

مقاومت در برابر حرارت

هر آنچه که از جنس چوب باشد مقاومت چندانی در مقابل حرارت ندارد. تنها تفاوتی که وجود دارد بین روکش هاست که بعضی روکش ها مقاومت بیشتری در برابر حرارت از خود نشان می دهند. اما در نهایت همگی آسیب پذیر هستند.

 

طرح کریستال

نوعی روکش برای ورق های ام دی اف است که به ورق های نیمن آلمان معروفند. در روکش این ورق ها از فناوری صفحه موبایل استفاد شده ست و در مقابل خط و خش مقاومت مطلوبی دارند حتی در صورت آسیب دیدن، با دستگاه های مخصوصی می توان آن ها را مانند روز اول صاف و صیقلی کرد.

 

نکته عمومی:

نحوه تمیز کردن کابینت ام دی اف و براق

ازدستمال نم دار و آغشته به مواد شوینده البته به جز مواد شوینده ای مانند وایتکس، مواد شوینده الکل دار استفاده کنید.
در مرحله ی بعدی کابینت ها را با یک دستمال تمیز خیس چندین بار تمیز کرده و خشک کنید.
برای تمیز کردن کابینت های ام دی اف هرگز از مقدار زیادی آب استفاده نکنید و دستمال خیس کفایت می کند.
دستمال هایی را که برای تمیز کردن کابینت های ام دی اف به خصوص کابینت های ام دی اف براق استفاده می کنید تا حد امکان با پودرهای لباس شویی تمیز نکنید فقط از نرم کننده ها و یا مایع های ظرف شویی که باعث زبری دستمال نمی شوند استفاده نمایید.
نکته: قبل از قرار دادن مواد خوراکی که حاوی سرکه هستند در کابینت های ساخته شده از ام دی اف، حتما از اینکه نشتی در اطراف آن ها رخ نمی دهد مطمئن شوید.
در باز و بسته کردن درب های کابینت های ام دی اف دقت کنید و آنها را بیش از درجه مورد نیاز باز نکنید.

هایگلاس:

نوعی ام دی اف با روکش نوعی پلاستیک به نام پلکسی گلاس است که مانند شیشه شفاف عمل می کند با این تفاوت که از شیشه سبک تر و محکم تر است. اکثر ورق های هایگلاس یک رو بوده که روی ورق با سلفون پوشانده شده و پشت ورق ظاهری سفید و از جنس ملامین و کاغذ است. نوع با کیفیت آن خوب و نوع بی کیفیت آن هنگام برش دچار لب پریدگی می شود. هر چه جنس هایگلاس بهتر باشد ماندگاری کابینت ها بیشتر خواهد بود. ام دی اف های ساخت ترکیه و مالزی و همچنین ام دی اف پویا ساخت ایران از کیفیت بهتری نسبت به برند های دیگر برخوردار هستند.

کیفیت مغز ام دی اف، جنس روکش هایگلاس ،دستگاه پرس، و نوع چسب مصرف شده به طور مستقیم بر کیفیت هایگلاس اثر دارند.

هایگلاس

نوعی ام دی اف با روکش نوعی پلاستیک به نام پلکسی گلاس است که مانند شیشه شفاف عمل می کند با این تفاوت که از شیشه سبک تر و محکم تر است. اکثر ورق های هایگلاس یک رو بوده که روی ورق با سلفون پوشانده شده و پشت ورق ظاهری سفید و از جنس ملامین و کاغذ است. نوع با کیفیت آن خوب و نوع بی کیفیت آن هنگام برش دچار لب پریدگی می شود. هر چه جنس هایگلاس بهتر باشد ماندگاری کابینت ها بیشتر خواهد بود. ام دی اف های ساخت ترکیه و مالزی و همچنین ام دی اف پویا ساخت ایران از کیفیت بهتری نسبت به برند های دیگر برخوردار هستند. کیفیت مغز ام دی اف، جنس روکش هایگلاس ،دستگاه پرس، و نوع چسب مصرف شده به طور مستقیم بر کیفیت هایگلاس اثر دارند.

تفاوت پلی گلاس و هایگلاس

براقیت: در حالت کلی پلی گلاس نسبت به هایگلاس در میزان براقی، و شفافیت، سطح بسیار صیقلی، برتری دارد. خط و خش: ام دی اف های هایگلاس احتیاج به مراقبت دارند، حتما باید با دستمال های نرم و نخی و با شوینده های ملایم سطوح هایگلاس را تمیز کرد و اسیدهای آشپزخانه و موادی نظیر سرکه یا الکل مخصوصاً اگر بطور مستقیم بر سطح کار ریخته شوند آسیب محسوسی به سطح کار وارد می کنند، از جمله تغییر رنگ و خط و خش زیاد. که در این صورت هایگلاس پس از مدت کوتاهی جذابیت خود را از دست می دهد. اما پلی گلاس نسبت به هایگلاس مقاومت بیشتری در مقابل خط و خش داشته و زمان طولانی تری کیفیت و جذابیت خود را حفظ می کند. دوآبجکت مات و براق: در ورق های پلی گلاس (مانند نیمن آلمان طرح فلش) ما روی یک ورق به طور همزمان حالت مات و براق را در کنار هم داریم اما در ورق های هایگلاس چنین زیبایی وجود ندارد.

پلی گلاس

در ام دی اف های پلی گلاس، یک لایه شفاف 75 میکرونی از پلی استر بر روی سطح یک طرف ورق ام دی اف دو رو ملامین پرس شده است و رنگ نهایی صفحه توسط رنگ لایه ملامین که روکشیازپلی استر دارد تعیین می شود و به مرور زمان نیز هیچ تغییر رنگی در ورق های ملامین و پلی گلاس ایجاد نمی شود. مقاومت سطح این ورق ها در برابر خراش به اندازه ای بالاست که به شما اجازه می دهد با یک اسفنج سطوح را بدون ایجاد خراش تمیز کنید.

ضد خط و خش

وقتی می گوییم ام دی افی ضد خط و خش است یعنی اگر آن را با اسکاچ (نه سیم) تمیز کنیم آسیب نمی بیند.(به غیر از ورق های های گلاس، سایر ورق ها ضد خط و خش هستند)

9 Comments

 1. -احسان
  بهمن 26, 1395 at 2:16 ق.ظ

  سلام خیلی لطف کردید مطالب عالی بودند.خدا قوت

 2. -حامد
  مرداد 5, 1396 at 8:39 ب.ظ

  سلام ممنون از مطالب خوبتون

 3. -amir
  شهریور 8, 1396 at 8:31 ب.ظ

  سلام خدمتتون عرض کنم که mdf ملامینه ی ضد خط و خش نداریم چون روکش ملامینه ذاتا خط پذیره و مقاومت خاصی نداره ولی توی پلی گلاس ها این موضوع واقعا وجود داره به خصوص توی پلی گلاس هایی که روکش کریستال دارن که این خاصیت هم در حال حاضر با کیفیت عالی فقط توی برند نیمن المان هست

 4. -Maryam
  دی 16, 1396 at 7:08 ب.ظ

  سلام واقعا ممنون خیلی خوب و دقیق توضیح دادین.

 5. -SAEED
  دی 20, 1396 at 8:34 ب.ظ

  سلام . ممنون بابت توضیحات خوب و مفیدی که در اختیار عموم قرار دادید. پاینده باشید.

 6. -حمید رضا
  اردیبهشت 1, 1397 at 9:07 ب.ظ

  سلام مشتری ما کابینت با درب کلی اف میخاد قیمت چطوره هر ورق

 7. -زری تاج آبادی
  اردیبهشت 19, 1397 at 7:24 ب.ظ

  واقعا عالی و کاربردی بود.ممنونم🌷🌷🌷

 8. -محمد رضا
  مرداد 4, 1397 at 7:34 ق.ظ

  با سلام آیا مارک asik همان aisik هستش یا مارک مشابه هستش؟ اگه کسی میدونه توضیح بده.با تشکر

 9. -اشکان
  خرداد 12, 1398 at 2:44 ق.ظ

  باسلام وضمن تشکر ، توضیحات وراهنمایی هاتون واقعا اثربخش وراه گشا بود . کلی مطلب یادگرفتیم و به جواب تمامی سئوالات نبهمی که در ذهن مون داشتیم دست یافتیم . واقعا ممنونم ازتون وبرای تندرستی وموفقیتتون دعا میکنم. شاد وسربلند ، توانمتدوپیروز باشید .ان شاالله