محاسبه قیمت کابینت آشپزخانه

دستورالعمل کلی نحوه محاسبه قیمت کابینت آشپزخانه طبق دستورالعمل اتحادیه کابینت سازان به شرح ذیل می باشد:

در صورتیکه از نحوه محاسبه قیمت کابینت اطلاعات کافی دارید می توانید با استفاده از لینک ذیل متراژ و هزینه کابینت خود را محاسبه نمایید.

 محاسبه آنلاین قیمت کابینت آشپزخانه

توضیحات کلی:

در نحوه محاسبه  کابینت زمینی و دیواری با متراژ طول محاسبه می شوند که 60 درصد هر متر طول به کابینت های زمینی و 40 درصد به کابینت دیواری تعلق می گیرد. یعنی در مجموع یک متر کابینت دیواری (40%) و یک متر کابینت زمینی (60%) را یک متر کابینت می نامیم.

این جمله ای است که تقریبا همه کسانیکه یک بار به دنبال تعویض  و یا خرید کابینت بوده اند شنیده اند و از اصول اولیه نحوه محاسبه می باشد ولی شاید برای شما هم پیش آمده باشد که طبق این فرمول متراژ زمینی و دیواری خود را حساب کرده اید و با مبلغی که سازنده به شما اعلام نموده قیمت کابینت خود را محاسبه کرده اید، ولی با قیمت محاسبه شده توسط سازنده همیشه فرق دارد و شما دچار سر درگمی می شوید.

تفاوت اولیه را می توان در نحوه محاسبه کابینت های خارج از سایز استاندارد دانست یعنی اگر یونیت های کابینت زمینی و دیواری از ابعاد استاندارد خارج شود بر حسب اضافه شدن عمق و ارتفاع طبق جدول شامل ضریب می شود که در ذیل پیرامون آن توضیح خواهیم داد، و اما دومین اختلاف بزرگ که دچار اختلاف محاسباتی شما می شود بحث درب نما است که پیرامون آن و اینکه به کجا ها درب نما می گوییم صحبت خواهیم کرد.

قانون 40 و 60 درصد اولین قانون قیمت کابینت آشپزخانه است که استاندارد اولیه محاسبه است. حال می خواهیم نحوه ریز محاسبه را به شما آموزش دهیم تا آگاهانه بتوانید بهترین قیمت را برای خود برآورد کنید و بدانید سازنده چگونه برای شما محاسبه می کند.

کابینت زمینی:

ابعاد استاندارد برای کابینت زمینی عمق 55 و ارتفاع 72 سانتی متر است (که با پایه و صفحه به ارفاع 90 سانتی متر می رسد).

اگر ابعاد یونیت های زمینی شما از این استاندارد بیشتر نباشد شامل ضریب یک می شود و شما می توانید با متراژ طول قیمت کابینت خود را محاسبه کنید که این مقدار به جز هزینه درب نما و دیگر جزئیات است.

در کابینت های ایستاده یا سوپر مارکت ها که عمق آن ها از 55 سانتی متر بیشتر است و ارتفاع آن ها معمولا 240 سانتی متر می باشد با توجه به عمق 55 سانتی متر به عنوان کابینت زمینی محاسبه می شود و ضریب آن از جدول کابینت زمینی تبعیت می کند و یا کمد بالای یخچال اگرعمق آن 55 باشد شامل زمینی می شود.

کابینت دیواری:

ابعاد استاندارد برای کابینت دیواری عمق 30 و ارتفاع 75 سانتی متر است.

اگر ابعاد یونیت های دیواری شما از این استاندارد بیشتر نباشد شامل ضریب یک می شود و شما می توانید با متراژ طول قیمت کابینت خود را محاسبه کنید که این مقدار به جز هزینه درب نما و دیگر جزئیات است. در دیگر کابینت های دکوری کوچک با عمق های کمتر از 55 سانتی متر جزو این گروه محاسبه می شود.

نکته مهم:

اگر ابعاد کابینت زمینی و یا دیواری از ابعاد فوق کمتر باشد با ضریب یک محاسبه می شود. یعنی مثلاً اگر عمق کابینت دیواری شما 25 سانتی متر و ارتفاع آن 40 سانتی متر باشد در محاسبه آن از ضریب یک استفاده می شود، و علت آن هم پرتی ورق در این ابعاد است.

 حال چگونه متر طول را در حالت استاندارد محاسبه کنیم:

در محاسبه متراژ کابینت زمینی از ابتدا تا انتهای کار را متر می کنیم.

اگر کابینت به صورت ال شکل باشد یعنی کنج دیوار که کابینت بر روی دیوار بعدی ادامه پیدا می کند متر از دو طرف گرفته می شود (یعنی کنج کابینت از دو طرف محاسبه می شود).

چنانچه در متراژ زمینی ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و گاز مبله باشد از متراژ طول کابینت زمینی کسرمی شود که ابعاد استاندارد برای آن ها 60 سانتی متر می باشد.

در محاسبه کابینت دیواری همانند کابینت زمینی با متراژ طول محاسبه می شود. بدین شکل که متر از ابتدای کار تا انتها گرفته می شود. حال آنکه اگر در فضای دیواری نیز کابینتی به شکل ال(کنجی) داشته باشیم این فضا نیز از دو طرف در متراژ محاسبه می شود، حال اگه در فضای کابینت دیواری جای هود وجود داشته باشد و کابینت و یا قابی برای آن نصب نشود از متراژ طول کار کسر می شود.

اگر کابینت شما دارای ابعاد استاندارد است می توانید متراژ کل دیواری و زمینی خود را با درصد های بالا محاسبه کنید.

نحوه محاسبه کابینت های آشپزخانه خارج از استاندارد:

کابینت های ایستاده که معمولا بعنوان سوپر مارکت، کمد، جای فر و مایکروفر استفاده می شوند به دلیل اینکه ابعاد آن ها تغییر می کند طبق جدول زیر شامل ضریب 3 می شوند یعنی اگر طول آن 60 سانتی متر باشد و ارتفاع کابینت 240 سانتی متر باشد با ضریب 3 محاسبه می شود.

سانتی متر     180=3×60

نکته: اگر عمق یونیت ها زیر 55 سانتی متر باشد به عنوان کابینت دیواری محاسبه می شود و طبق جدول دیواری محاسبه می شود و اگر عمق آن بیشتر از 55 سانتی متر باشد طبق جدول زمینی محاسبه می شود.

روش محاسبه آسان است در جدول طول کار مهم نیست شما بایست عمق و ارتفاع یونیت خود را داشته باشید و طبق جدول ضریب محاسبه را بدست آورید.

درب نما چیست؟

قبل از اینکه توضیح دهیم درب نما چیست باید بدانید منظور از یک متر کابینت چیست و شامل چه چیزهایی می شود. اگر یک متر کابینت دیواری یا زمینی داشته باشیم شامل دو عدد دیواره و یک کف و تاق می شود به همراه یک درب.

دیواره و ها، کف و تاق قانوناً از جنس ام دی اف و یا لترون (طبق توافق با مشتری) سفید رنگ معمولی می باشد و درب کابینت ازجنس و رنگی است که شما برای کار خود انتخاب می کنید به همراه لولا و دستگیره (که برای کابینت های زمینی شامل صفحه روی کابینت، پایه ها، ریل کشو ها) می شود که در عکس ذیل می توانید آن را مشاهده کنید.

در گذشته که بدنه کابینت ها فلزی بود بدنه های کابینت آشپزخانه را یکدست رنگ می کردند و هزینه ای را متحمل نمی ساخت ولی در ساخت کابینت های آشپزخانه جدید امروزی ام دی اف، بدنه هایی که در دید قرار می گیرند را نمی توان رنگ کرد و یا سفید گذاشت.

پس می بایست برای زیبایی کار آن را همرنگ با ام دی اف رنگی که مشتری انتخاب می نماید پوشاند یعنی یک بار دیواره قرار می گیرد و بعد از آن دیواره دیگری که به آن درب نما می گویند روی کار اضافه می شود.

این بحث اصلی درب نماست و هزینه آن بر حسب متر مربع محاسبه می شود.

از دیگر جاهایی که درب نما استفاده می شود می توان به کاور دور هود فضاهایی که دکوری ساخته می شود، نماهای پشت اوپن ها یا جزیره ها که رو به پذیرایی قرار می گیرند و کاور های دور یخچال که در آن ها ام دی اف های رنگی (صرفاً جهت زیبایی می باشنداستفاده می شوند) نام برد.

وظایف مجری طبق دستورالعمل اتحادیه

  • مجری موظف است به ازای هر واحد آشپزخانه سه عدد کشو بدون دریافت اضافه بها نصب نماید.
  • مجری موظف است تمامی کابینت ها را با دستگیره تا سقف یک درصد مبلغ هر متر کابینت تحویل نماید.
  • مجری موظف است تمامی کابینت ها را با لولاهای معمولی تحویل مشتری نماید. ( لازم به ذکر است مجموعه کویر روی تمام کابینت ها از لولای آرام بند استفاده می نماید.)
  • مجری موظف است برای روی کابینت های آشپزخانه زمینی از صفحه استاندارد 3 سانت شرکتی (غیر دست ساز) استفاده نماید.

مثال :

برای نمونه یک پلان را محاسبه می کنیم تا بتوانید با نحوه محاسبه قیمت کابینت بیشتر آشنا شوید. پلان زیر همان نقشه سه بعدی بالاست که بر روی آن توضیح داده بودیم. در این آشپزخانه ما یک یخچال داریم یک عدد کمد ایستاده که در آن مایکروفر قرار داده شده تعدادی کابینت زمینی، گاز رومیزی، کابینت کنجی، ماشین ظرفشویی و لباسشویی، به همراه سینک ظرفشویی.

در نقشه بالا فقط کابینت های زمینی را محاسبه می کنیم. و در ابتدا کابینت هایی که استاندارد هستند و با ضریب یک محاسبه می شوند.

دیوار سمت ظرفشویی270 سانتی متر است که از این 270 سانتی متراژ ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی کسر می شود به شکل زیر:

270-(60+60)=150 Cm    کابینت سمت ظرفشویی

در دیوار سمت گاز :

40+40+90+40+40+40+100=390 Cm     کابینت سمت گاز

60×3=180 Cm    متراژ کمد ایستاده کنار یخچال با ظریب3

نکته1: اگر در نقشه و محاسبه بالا دقت کنید ما کنج آشپزخانه را فقط یک بار محاسبه کردیم. دلیل آن این است که کنج دیوار بالا کنجی محسوب نمی شود، کنجی به کابینتی گفته می شود که در کنج دیوار قرار بگیرد و بر روی دو دیوار امتداد پیدا کند. در این صورت دوبار در متراژ محاسبه می شود.

نکته2: در محاسبه بالا کمد بالای یخچال روی دیوار نصب شده است ولی طبق محاسبات زمینی محسوب کردیم، دلیل آن این است که عمق آن 55 سانتی متر است ما آن را جزو کابینت زمینی محاسبه کردیم ولی اگر طبق جدول آن را محاسبه کنید فرقی در متراژ بدست آمده زمینی و دیواری به وجود نمی آید. یعنی می توانستیم آن را با متراژ دیواری محاسبه کنیم.

150+390+180=720 Cm  جمع کابینت های زمینی 

720×60%=432 Cm           جمع متراژ کابینت های زمینی با احتساب 60 درصد

432 / 100 = 4.32  m        متراژ بر حسب متر

4.32 × 500.000 = 2.160.000    هزینه کابینت زمینی

مطالب فوق جهت آگاهی بیشتر مشتریان عزیز تهیه شده است. در همین راستا تیم فنی دکوراسیون داخلی کویر اقدام به راه اندازی سیستم آنلاینی نموده است . که مشتریان بتوانند  متراژ و قیمت تمام شده را مشاهده نمایند.

محاسبه آنلاین قیمت کابینت آشپزخانه

021-22339832-40